Fottur i Albania og Nord-MakedoniaVia Egnatia og Galičicas topper 

Apollo i samarbeid med
Vandre i Albania og Nord-Makedonia langs den antikke Via Egnatia, gjennom fjellandskapet rundt Voskopoja og i Galičica nasjonalpark. Reisen byr på varierte fotturer langs skogsstier og over åpne enger, kombinert med lokale måltider, landsbymiljøer og kulturhistorie rundt Ohridsjøen. Den åtte dager lange vandringsreisen avsluttes i Tirana.

Høydepunkter

  • Romernes Via Egnatia
  • Voskopojas rolige og lokale atmosfære
  • Panoramautsikt i nasjonalparken Galičica
  • Ohridsjøen med historie og kultur
  • Hjemmebesøk med smakstester av lokale spesialiteter

Resefakta

Land: Albania, Nord-Makedonia

Reisetype: - vanskelighetsgrad 2, medel

Reiselengde: 8 dager

Størrelse på gruppen: 15-24 personer

Innreisekrav: Ja (Les mer)

Avreise

Dato Flyinfo Reiselengde Reise Avreisested Pris Plass igjen
7.9.2026 8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia Oslo 20 990 SEK Forespørsel
14.9.2026   8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia 20 150 SEK Forespørsel
12.10.2026 ..

Flyginformation

..

Alle tider som vises er lokale.

Avreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Oslo
Frankfurt
2026-10-12
06:35
2026-10-12
08:40
Lufthansa, 867
Frankfurt
Tirana
2026-10-12
11:10
2026-10-12
13:20
Lufthansa, 1454
Hjemreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Tirana
Munich
2026-10-19
11:50
2026-10-19
13:40
Lufthansa, 1713
Munich
Oslo
2026-10-19
15:45
2026-10-19
18:00
Lufthansa, 2454
8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia Oslo 20 890 SEK Forespørsel
22.4.2027 ..

Flyginformation

..

Alle tider som vises er lokale.

Avreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Oslo
Warsaw
2027-04-22
07:05
2027-04-22
09:05
Lot, 486
Warsaw
Tirana
2027-04-22
10:30
2027-04-22
12:40
Lot, 597
Hjemreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Tirana
Warsaw
2027-04-29
13:30
2027-04-29
15:40
Lot, 598
Warsaw
Oslo
2027-04-29
16:50
2027-04-29
18:55
Lot, 483
8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia Oslo 19 990 SEK Forespørsel
27.5.2027 ..

Flyginformation

..

Alle tider som vises er lokale.

Avreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Oslo
Warsaw
2027-05-27
07:05
2027-05-27
09:05
Lot, 486
Warsaw
Tirana
2027-05-27
10:30
2027-05-27
12:40
Lot, 597
Hjemreise
Fra
Destination
Avreise
Tid
Ankomst
Tid
Flyselskap og flynummer
Tirana
Warsaw
2027-06-03
13:30
2027-06-03
15:40
Lot, 598
Warsaw
Oslo
2027-06-03
16:50
2027-06-03
18:55
Lot, 483
8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia Oslo 20 190 SEK Forespørsel
2.9.2027 8 dager Fottur i Albania og Nord-Makedonia Oslo 20 490 SEK Forespørsel

Inkludert i alle våre reiser

  • TEMAs reiseledere
  • Nøye utvalgte fly & hotell
  • Utvalgte måltider
  • Inngangsbilletter ifølge program
  • Sikkerhet gjennom reisegaranti
  • Komfortabel gruppestørrelse

Dagsprogram
2026–2027

Dag 1. Ankomst Albania
Reisen begynner i Albania, hvor vi lander på Tiranas internasjonale flyplass. Landet var lenge et av verdens mest lukkede. Fra slutten av andre verdenskrig og frem til kommunistregimets fall i 1991 var mulighetene for å reise både inn og ut av landet sterkt begrenset.

I dag er situasjonen en annen, og grensepasseringene går normalt uten problemer, selv om kø og noe ventetid kan forekomme ved grensekontrollene. TEMAs reiseleder møter oss på flyplassen, og deretter går turen videre til Elbasan, rundt 50 kilometer sør for Tirana. Elbasan er en av landets historiske byer. Ruinene av den gamle borgen og deler av bymuren vitner om byens lange historie.

Dag 2. Vandring langs Via Egnatia
Vi forlater Elbasan langs Via Egnatia, den antikke romerske militær- og handelsveien som forbandt Durrës med Konstantinopel. Veien ble anlagt på 100-tallet f.Kr. og hadde stor betydning både i romersk og bysantinsk tid. Ved Ohridsjøen gjør vi et stopp for lunsj og smaker på lokale spesialiteter. Deretter fortsetter reisen gjennom det albanske landskapet og opp til den avsidesliggende landsbyen Voskopoja, omgitt av Moravafjellene.

Voskopoja var tidligere kjent som Moschopolis og var på 1700-tallet et kulturelt og kommersielt sentrum for arumenerne. Her fantes også et betydningsfullt boktrykkeri. Byen ble utsatt for flere angrep i løpet av 1700-tallet og ble i stor grad ødelagt i 1788. I dag ligger ruiner fra byens storhetstid skjult blant hager og frukthager i landsbyens omgivelser.

Dagens vandring: cirka 4 timer og 8 kilometer, hovedsakelig på grusveier og over enger. Høydeforskjell cirka 260 meter.
[F.L.M]

Dag 3. Vandring i Voskopoja
Vi begynner dagen i den friske fjelluften. Voskopoja ligger rundt 1 160 meter over havet, og vannet i landsbyens kraner kommer fra fjellkilder. I dag bor det omkring 700 mennesker her, en tydelig kontrast til stedets storhetstid på 1700-tallet. Dagens vandring går sørover fra Voskopoja.

Vi følger raviner og blomstrende enger opp til et høydedrag med vidstrakt utsikt over fjellene rundt oss. Med litt flaks møter vi en lokal gjeter med flokken sin underveis. Tilbake i landsbyen venter en lokaltilberedt lunsj.

Dagens vandring: cirka 5 timer og 11 kilometer, hovedsakelig på grusveier og skogsstier. Høydeforskjell cirka 400 meter.
[F.L.M]

Dag 4. Vandring til Shipskë og videre til Korçë
Dagens vandring går gjennom kupert terreng, skog og åpne enger. Halvveis kommer vi til landsbyen Shipskë, hvor vi besøker den lille steinkirken Shën Gjergji, Sankt Georg, kjent for sine ikoner og veggmalerier. Når vi vender tilbake til Voskopoja, serveres en nylaget lunsj med lokale smaker.

Etter lunsj tar vi farvel med fjellene og reiser videre til Korçë, nær grensene til både Nord-Makedonia og Hellas. Byen har lenge vært et kulturelt og kommersielt sentrum med røtter tilbake til karavanehandelens tid. Den livlige basaren, tradisjonen for teppeveving og den ortodokse katedralen vitner om byens kulturelle forbindelser på tvers av landegrensene. Vi rusler langs brosteinsgatene før vi sjekker inn på hotellet vårt i byens historiske kvarter.

Dagens vandring: cirka 5 timer og 9 kilometer, hovedsakelig over enger og langs skogsstier. Høydeforskjell cirka 260 meter.
[F.L.M]

Dag 5. Vandring i Galičica nasjonalpark
Etter at vi har handlet inn til dagens piknik, krysser vi grensen til Nord-Makedonia. Vi fortsetter inn i Galičica nasjonalpark og tar en kopp morgenkaffe ved Sankt Naum-klosteret, like ved Ohridsjøen. Galičica er en del av fjellsystemet Šar–Pindos. Den nordmakedonske delen av fjellområdet, mellom Ohridsjøen og Prespasjøen, ble nasjonalpark i 1958. Området er kjent for sin varierte natur og sine mange endemiske plante- og dyrearter.

Dagens vandring fører oss opp i høyden, med vidstrakt utsikt når været tillater det. Med litt flaks får vi se en kongeørn sveve over fjellandskapet. Etter pikniklunsjen vandrer vi ned fra fjellet. Deretter reiser vi nordover langs Ohridsjøen og sjekker inn på et hotell ved sjøen, hvor vi bor de neste to nettene. Dagen avsluttes med middag inne i Ohrid.

Dagens vandring: cirka 4 timer og 6 kilometer på stier. Høydeforskjell cirka 400 meter.
[F.L.M]

Dag 6. Vandring i Galičica nasjonalpark
Også denne dagen vandrer vi i Galičica nasjonalpark, men nå følger vi en lettere sti langs fjellsidene ovenfor Ohridsjøen. Sypresser gir skygge uten å skjule utsikten over sjøen. Dagen kombinerer natur og kultur.

Ved lunsjtider spiser vi på et gjestgiveri som serverer lokale spesialiteter. Tidlig på kvelden drar vi inn til Ohrid for en byvandring til fots. Her oppdager vi noen av kirkene og kulturmiljøene som har bidratt til at Ohridregionen står på UNESCOs verdensarvliste. Kvelden er fri til egne aktiviteter eller avslapning på hotellet.

Dagens vandring: cirka 3 timer og 10 kilometer i nasjonalparken, hovedsakelig på steinete stier og over enger. Høydeforskjell cirka 200 meter. Byvandringen i Ohrid er cirka 3 kilometer.
[F.L]

Dag 7. Tilbake til Albania og videre mot Tirana
Vi forlater Nord-Makedonia og reiser gjennom fjellpasset tilbake til Albania. I stedet for å følge den moderne motorveien tar vi den gamle landeveien og legger ut på en vandring mellom noen mindre landsbyer. Vegetasjonen endrer seg, og landskapet består nå av lavere åser i stedet for høye fjell. Ved slutten av vandringen kommer vi til en landsby hvor lokalt grillet kjøtt serveres til lunsj. På ettermiddagen fortsetter vi til Albanias hovedstad Tirana.

Ved ankomst tar vi en byrundtur. Mye av byens arkitektur bærer preg av kommunistperioden. I Edi Ramas tid som borgermester ble det satt i gang et mye omtalt prosjekt der flere av byens tidligere grå fasader ble malt i sterke farger og geometriske mønstre. Om kvelden samles vi til reisens avskjedsmiddag med tradisjonelle retter og lokale spesialiteter.

Dagens vandring: cirka 2,5 timer og 9 kilometer, hovedsakelig på steinete stier og grusveier. Høydeforskjell cirka 100 meter. Byvandringen i Tirana er cirka 5 kilometer.
[F.L.M]

Dag 8. Hjemreise
For den morgenfriske er det mulig å ta en spasertur og se Tirana våkne til liv. Deretter reiser vi til flyplassen for hjemreisen.
[F]

Viktig om reisen

Inkludert i prisen
Flyreise til Tirana, fra Oslo, Stockholm, København eller Gøteborg. TEMAs reiseleder, del i dobbeltrom, måltider, utflukter, inngangsbilletter og transport i henhold til dagsprogrammet.

Ankomst
Samling for deltakerne skjer på ankomstflyplassen i Tirana, hvor TEMAs reiseleder møter gruppen. På enkelte avganger kan ulike flyforbindelser medføre ventetid før hele gruppen er samlet.

Avbestillingsbeskyttelse
Reisende kan beskytte seg mot avbestillingskostnader ved å tegne den avbestillingsbeskyttelsen som TEMA tilbyr ved bestilling – les mer her.

Busser
Bussene tilpasses gruppens størrelse og leies inn fra lokale, anerkjente selskaper med god standard etter lokale forhold. For å nå enkelte steder i fjellområder benyttes tidvis mindre busser eller firehjulsdrevne kjøretøy. For å sikre en rettferdig opplevelse for alle, roterer vi på sitteplassene daglig uten unntak. Dette informeres det om ved reisens start.

Driks
Driks er ikke inkludert i reisens pris. TEMAs reiseleder samler inn 50 EUR per person ved reisens begynnelse og fordeler dette til sjåfør, bagasjebærere, lokale guider, restaurantpersonale ved felles måltider m.m.

Forsikring
Det er svært viktig å ha gyldig reiseforsikring. TEMA anbefaler Solids reiseforsikring – les mer her.

Gruppestørrelse
Hos TEMA står reisen og den reisende i sentrum. Sammen møter vi mennesker, kultur og naturopplevelser på nært, ekte og komfortabelt vis. Våre gruppestørrelser gjenspeiler dette og er en viktig grunn til at mange velger å reise med TEMA.

Vi unngår for store grupper for å gi alle en mest mulig innholdsrik reise og skape ekte reiseopplevelser som gir minner for livet!

Klær og utstyr
Været er varmt og tørt, men kveldene i Voskopoje, som ligger på 1 100 meters høyde, kan være kjølige om våren. Kortere regnbyger kan forekomme, så det er lurt å ta med en regnponcho eller lett regntøy. Vandringene foregår i tørre, steinete områder – vi anbefaler derfor solide og stabile fjellstøvler fremfor lettere joggesko. En egen dagstursekk er også praktisk. Vandrestaver kan være nyttige, spesielt i nedoverbakker, og finnes i sammenleggbart teleskopformat.

Klima
Mellom mai og oktober har Albania generelt et behagelig klima med varme, tørre somre og mildere temperaturer vår og høst. I mai ligger dagtemperaturene vanligvis mellom 18–24°C, mens juni til august byr på sol og varme opptil 30–35°C. September er fortsatt varm, men noe kjøligere, og oktober har temperaturer mellom 15–22°C med økt sjanse for regn. Kystområdene er mer fuktige, mens innlandet er tørrere.

Oppdaterte værmeldinger finner du for eksempel på yr.no, bbc.com og cnn.com.

Pakkeliste
Behagelige og slitesterke klær (til vandring)
Ett sett "penere" klær (til middag)
Lette, ankelhøye fjellstøvler
Vanlige joggesko (til lettere turer og skifte)
Varm genser
Regntøy eller regnponcho
Solhatt
Shorts
Påfyllbar vannflaske
Mindre dagstursekk (ca. 18–22 l)
Sitteunderlag
Kikkert

Lommelykt
Solbriller
Lite reiseapotek inkl. gnagsårplaster
Sammenleggbar vandrestav*
Piknikutstyr: tallerken, kopp og bestikk

*Stavene er ikke et krav, men kan være til god hjelp.

Pass, visum og vaksiner
Nordiske statsborgere trenger ikke visum.

Passet må være gyldig i minst 6 måneder etter beregnet hjemkomst.

Valuta
Albansk lek (ALL). Den tas enklest ut i minibanker på stedet. Vanlige bank- og kredittkort aksepteres generelt i større butikker og restauranter. Minibanker finnes i de fleste større byer vi besøker og overnatter i.

For mer informasjon om valuta og vekslingskurs, kontakt din bank eller et vekslingskontor.

Vandringene
Albania er et kupert land og vandringene er sjelden flate – det går enten oppover eller nedover. Du bør ha god allmennkondisjon for å få fullt utbytte av reisen. Enkelte partier kan være steinete og krever godt fotfeste, men tempoet tilpasses gruppen og fokuset ligger på opplevelse fremfor prestasjon.

Øvrig
Dette er en fotturreise på middels nivå. Beregn flere timers aktivitet daglig, ofte i kupert terreng. For best mulig utbytte anbefales normal til god fysisk form og ingen større bevegelsesutfordringer.

Les mer før avreise – her

Med forbehold om eventuelle programendringer.

Hotell/overnatting

Kommentarer

På denne reisen varierer overnattingsstedene i utforming og standard, fra byhotell til enkle gjestehus på landsbygda. Avhengig av gruppens størrelse og fordelingen mellom dobbeltrom og enkeltrom kan gruppen bli fordelt på ulike overnattingssteder. Disse holder samme standard og ligger i kort gangavstand fra hverandre.

Andre Fotturer

Dette er inkludert i reisen

• Flyreise til Tirana tur-retur
• Samtlige overnattinger på utvalgte hoteller i henhold til programmet (se fanen Hotell/overnatting)
• 7 frokoster
• 5 lunsjer
• 1 pikniklunsj (ta med eget bestikk og egen tallerken)
• 5 middager
• Samtlige transporter i henhold til programmet
• Innganger i henhold til programmet
• TEMA-reiseleder under hele reisen

Resefakta

Dag 1
Flyreise Skandinavia – Albania. Busstransport flyplass – Elbasan, 50 km. Én overnatting på hotell i Elbasan.

Dag 3
Vandring i Voskopoja. Frokost, lunsj og middag.

Dag 4
Vandring fra Voskopoja til Shipskë. Buss Voskopoja – Korçë, 25 km. Byrundtur i Korçë. Frokost, lunsj og middag. Én overnatting på hotell i Korçë.

Dag 5
Buss Korçë – Ohrid, 80 km. Vandring i Galičica nasjonalpark. Frokost, pikniklunsj og middag. To overnattinger på hotell ved Ohridsjøen.

Dag 6
Vandring i Galičica nasjonalpark. Byvandring i Ohrid. Frokost og lunsj på et lokalt gjestgiveri.

Dag 7
Buss Ohrid – Tirana, 140 km. Vandring ved Gracen. Frokost, lunsj og middag. Én overnatting på hotell i Tirana.

Dag 8
Busstransport til flyplassen, 20 km. Frokost og hjemreise i løpet av dagen. Flyreise Albania – Skandinavia.

Andre Fotturer

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.